Sufi Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sufi Forum

Hz.Muhamedi s.a.v.s. thotë: O ju njerëz , ju le në mesin e juaj dy gjëra që nëse i përqafoni , asnjëherë nuk do të devijoni nga Rruga e Drejtë : Librin e Allahut dhe familjen time Ehli Bejtin
 
ForumForum  RADIORADIO  KërkoKërko  Latest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hysein Shehu
Administrator
Administrator
Hysein Shehu


Numri i postimeve : 551
Age : 50
Since : 26/01/2009

"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty07.05.09 22:25

Peto predavanje
U utorak naveče, 12. ševvala 545. g.H, u medresi je, Allah dželle šanuhu zadovoljan s njim, rekao
sljedeće:
Mladiću! Gdje je robovanje Silnom i Uzvišenom Hakku? Daj istinsko robovanje i dobićeš ono što
će ti biti potrebno u svim tvojim prilikama. Ti si odbjegli rob tvoga Gospodara. Vrati mu se! Ponizi
mu se! Pokori se onome što ti naređuje, izvršavajući to, onome što ti zabranjuje, prestajući to
raditi i onome što ti je odredio, strpljivo to podnoseći i saglašavajući se s tim. Kada to upotpuniš,
upotpunilo se je tvoje robovanje tvome Gospodaru, i od Njega će ti dolaziti ono što će ti biti
dovoljno. Silni i Uzvišeni Allah dželle šanuhu veli:
"Zar Allah nije dovoljan Svome robu?"
Ako tvoje robovanje Njemu bude ispravno, On će te zavoljeti, u tvom srcu će ojačati ljubav prema
Njemu, učiniće da budeš prisan sa Njim, približiće te Sebi, nećeš imati poteškoća, nećeš tražiti
društvo mimo Njega i bićeš zadovoljan sa Njim u svim situacijama. Kada bi ti On Zemlju, sa svim
njenim prostranstvom, učinio tijesnom, i kada bi ti sva vrata pred tobom pozatvarao, ti se na
Njega nebi naljutio, nebi se približio ničijim vratima mimo Njegovih, nebi jeo ničije hrane mimo
Njegove... Približio bi se Musau alejhis-selam, za koga je Silni i Uzvišeni Allah dželle šanuhu
rekao:
"A mi smo još ranije spriječili da ga zadoje dojilje."
Naš Silni i Uzvišeni Gospodar je svakoj stvari svjedok, u svakoj stvari prisutan, svaku stvar motri,
svakoj stvari je blizak... Vi ste ovisni o Njemu!
Šta je negiranje, nakon spoznaje? Teško tebi! Znaš za Allaha dželle šanuhu, a ipak Ga negiraš. Ne
udaljavaj se od Njega, jer ćeš inaće biti uskraćen od svakog dobra. Budi strpljiv s Njim, a ne budi
strpljiv bez Njega! Zar ti ne znaš da je onaj ko je strpljiv, cijenjen? Čemu ova pamet? I čemu ova
žurba? Silni i Uzvišeni Allah dželle šanuhu veli:
"O vjernici, budite strpljivi, budite izdržljivi, budite spremni (i budni za borbu), budite
bogobojazni da biste bili spašeni."
U Kur'anu ima mnogo ajeta o strpljivosti, koji ukazuju na to koliki je u njoj hajr i blagodat, i kakva
je lijepa nagrada, davanje i rahatluk strpljivima, kako na ovom tako i na budućem svijetu.
Prihvatite se strpljivosti pa ćete vidjeti hajr, i u sadašnjosti i u budućnosti. Posječujte mezarja,
obilazite Allahove dželle šanuhu dobre robove i činite dobra djela. Time ćete postići ispravnost.
Ne budite od onih koji, kada im se daju savjeti, ne prihvataju, kada čuju (savjet ili uputu), ne rade
(po onome što čuju). Vaša vjera odlazi sa četiri stvari:

1. ne radite po onome što znate,

2. radite po onome što ne znate,

3. ne učite ono što ne znate, ostajući tako neznalice i

4. sprečavate ljude da nauče ono što ne znaju.

Ljudi, kada idete na zajednički zikr, vi idete da biste se oslobodili briga a ne da biste tražili lijeka.
Vi se okrećete od vaza vaiza (ne prihvatate pruku), već pamtite vaizove greške i poskliznuća da
biste se rugali, ismijavali i izigravali. Vi ste se upustili u opasnu igru sa Allahom dželle šanuhu,
stavljajući na kocku vlastite glave. Pokajte se za to! Ne poistovjećujte se sa Allahovim dželle
šanuhu neprijateljima! Okoristite se onim što čujete!
Mladiću! Ti se držiš običaja, a Allah dželle šanuhu traži da se držiš onoga što ti je propisano kao
udio. Ti se zaustavljaš kod uzroka, a zaboravljaš Onoga koji ih daje i (zaboravljaš) da se na Njega
osloniš. Ti posao treba da počneš ispočetka i da ga činiš sa ihlasom. Silni i Uzvišeni Allah dželle
šanuhu veli:
"A džine i ljude nisam stvorio osim da Mi robuju."
Vi niste stvoreni za to da biste ludovali. Niste stvoreni za to da biste se igrali. Niste stvoreni za to
da biste jeli, pili, spavali i stupali u brak. Probudite se, nemarnici, iz svog nemara! Tvoje srce
prema Njemu napravi korak, a Njegova ljubav prema tebi napravi korake i korake. On vatrenije
želi susret sa onima koji ga vole od njih samih.
"On opskrbljuje onoga koga On hoće, bez računa."
Kada Allah dželle šanuhu hoće nešto od svoga roba, On ga za to i pripremi. Ovo je u vezi sa
suštinom a ne sa formom. Kad se kod Allahovog dželle šanuhu roba upotpuni ono što sam
spomenuo, ispravan je njegov zuhd odnos na dunjaluk, na Ahiret i sve drugo mimo njegovog
Zaštitnika. Dolazi mu ispravnost, dolazi mu vlast, carstvo, gospodstvo... njegov atom postaje brdo,
njegova kap more, njegova zvijezda mjesec, njegov mjesec sunce, njegovo malo mnogo, njegovo
nestajanje postajanje, njegova prolaznost vječnost, njegovo kretanje stabilnost. Njegovo stablo se
uzdiže visoko, do Arša, sa korijenom ispod zemlje, čije grane čine hlad i na dinjaluku i na Ahiretu.
Šta su ove grane? To su hukm (mudrost) i ilm (znanje). Za njega dunjaluk postaje kao halka od
prstena. On nije pod vlašću dunjaluka niti ga veže Ahiret. Nad njim nema vlast ni vladar ni
podanik. Ne zastire ga nikakav zastor. Niko ga ne može uzeti. Ne može ga zamutiti prljavština.
Kada se ovo upotpuni, ovakav rob je podoban da se pozabavi sa stvorenjem, da ih uzima za ruke i
spašava od mora dunjaluka. Kada Uzvišeni Hakk hoće sa svojim robom hajr, učini ga vodičem
stvorenja, učini ga njihovim liječnikom, odgajateljem, poučavateljem, tumačem, nosiocem
blagoslova, oblikovateljem, svjetiljkom i suncem. Ako to od njega želi, to i bude. A ako ne želi, od
Sebe ga zakloni i učini ga da svima mimo Njega bude nepoznat (nevidljiv u njegovom pravom
svjetlu). Rijetke pojedince od ovoga roda On vraća stvorenjima, uz Njegovo sveobuhvatno čuvanje
i apsolutnu bezbijednost. Postavlja ih za dobro stvorenja i za njihovo upučivanje.
Zahid (onaj ko se suzdržava od dunjaluka) biva stavljen na iskušenje sa Ahiretom. Onaj ko se
suzdržava i od dunjaluka i od Ahireta, biva stavljen na iskušenje sa Gospodarem dunjaluka i
Ahireta.
Vi ste se uspavali, ko da nećete umrijeti. I kao da na Kijametskom danu nećete biti sakupljeni. I
kao da pred Uzvišenim Hakkom nećete račun polagati. I kao da preko Sirat-ćuprije nećete
prelaziti. Takvi ste vi, a tvrdite da ste muslimani i vjernici. Ovaj Kur'an i znanje su jasan dokaz
protiv vas, ukoliko ne budete postupali po njima. Kada odete kod učenih ljudi, ako ne prihvatite
ono što vam oni govore, vaš odlazak kod njih biće jasan dokaz protiv vas, to će biti vaš grijeh kao
da ste sreli Poslanika sallallahu alejhi ve sellem pa od njega niste htjeli prihvatiti pouku koju vam
nudi.
Na Kijametskom danu sva stvorenja će prekriti strah od Allahove dželle šanuhu Uzvišenosti,
Veličajnosti, Uznositosti i Pravde. Otići će dunjalučki vladari a ostaće Njegova vlast. Na
Kijametskom danu svi će se Njemu vratiti, pa će se pokazati carstvo odabranih, pokazaće se
njihova slava, njihovo bogatstvo i počast koju im ukazuje Silni i Uzvišeni Hakk. Oni danas nose
Allahove dželle šanuhu robove, nose države, nose planine. Sa njima Zemlja opstoji. Oni su
nuvvabi (zastupnici) Silnog i Uzvišenog Hakka. Oni su to po manevijatu (suštini) a ne po formi.
Danas po manevijatu (suštini), a sutra na Kijametskom danu i po zahiru (formi).
Hrabrost onih koji oponiraju kjafirima je u suprotstavljanju njima i u stabilnosti spram njih;
hrabrost Allahovih dželle šanuhu dobrih robova je u suprotstavljanju svojim nafsovima, željama,
zlim ćudima, šejtanima i lošem društvu, koji su u stvari ljudi-šejtani. Hrabrost odabranih
Allahovih dželle šanuhu robova je u suzdržavanju od dunjaluka, Ahireta i svega drugog mimo
Uzvišenog Hakka.
Mladiću! Probudi se prije nego budeš probuđen i protiv svoje volje. Prihvati se vjere i druži se s
ljudima od vjere, jer oni su pravi ljudi.
Najpametniji među ljudima je onaj ko se pokorava Uzvišenom Allahu dželle šanuhu, a najgluplji
onaj ko mu je nepokoran.
Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: „teribet jedak“ tj. „osiromašile ti ruke“. Ako se
budeš družio sa onima čija srca su zadojena vjerom i zavoliš ih, postaćeš bogat, a tvoje srce će
bježati od munafikluka i munafika. Uobraženi munafik nema dobrih djela. Od tebe neće biti
primljeno ništa izuzev onog sa čime želiš Njegovo lice. Od tebe neće biti primljena forma tvoga
djela već njegova suština i sadržina. Ukoliko u svom poslu budeš oponirao svom nefsu, svojoj
želji, svom šejtanu i svom dunjaluku, onda će takav posao od tebe biti primljen. Radi, očisti svoj
posao od svih primjesa i ne gledaj više na njega. Ukratko, od tebe neće biti primljeno ništa, izuzev
onog sa čime želiš Njegovo Lice, a ne lice stvorenja.
Teško tebi! Ti radiš za stvorenja i želiš da ti taj posao primi Uzvišeni Hakk. To je glupo od tebe!
Prođi se pohlepe, obijesti i radovanja! Smanji svoju radost a povećaj svoju tugu! Jer, ti si u kući
tuge, u zatvoru. Naš Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem je puno razmišljao, malo se radovao
mnogo se žalostio, malo se smijao izuzev osmijeha kojima je razgaljivao srca drugih. U njegovom
srcu su bile tuge i brige. Da nije bilo ashaba i dunjalučkih obaveza, ne bi izlazio iz kuće, niti bi sa
bilo kim sjedio.
Mladiću! Ako bude ispravna tvoja osama sa Allahom dželle šanuhu, tvoj sirr (tajna) biće
iznenađen, tvoje srce biće čisto, tvoj će pogled postati jek, tvoje srce će postati misao, tvoj ruh
(duh) i tvoja ma'na (bit) biće sjedinjeni sa Uzvišenim Hakkom. Razmišljanje o dunjaluku je kazna
i zastor između roba i Allaha dželle šanuhu, a razmišljanje o Ahiretu je znanje i život za srce.
Razmišljanje roba nije istinsko razmišljanje ako mu nije dato znanje o stanjima dunjaluka i
Ahireta.
Teško tebi! Gubiš svoje srce u dunjaluku, a Allah dželle šanuhu je već odredio tvoj udio u njemu. I
odredio je vrijeme za taj tvoj udio, koje je Njemu poznato. Svakoga dana ostvaruje se tvoja
propisana nova opskrba, tražio je ti ili ne. Tvoja pohlepa te sramoti i kod Allaha dželle šanuhu i
kod stvorenja. Dok ti je manjkav iman, tražiš opskbu, kad ti se iman poveća, ne tražiš je, a kad ti je
iman savršen, ti spavaš u odnosu na nju.
Mladiću! Ne miješaj zbilju i šalu! Tvoje srce ne može sa stvorenjima. Kako da se tvoje srce sastane
i bude sa Tvorcem uzroka, ako Ga širk činiš sa uzrocima. Kako da se sastave zahir i batin, ono što
razumiješ i ono što je kod Stvoritelja??? Glup li je onaj ko zaboravlja Tvorca uzroka a okupiran je
uzrocima! Zastaje kod drugog a zaboravlja Prvog, zaboravlja Vječnog a raduje se prolaznom.
Mladiću! Ti se družiš sa neznalicama, pa se njihovo neznanje prenosi i na tebe. Druženje sa
glupakom je glupo druženje. Druži se sa onima koji vjeruju, sa onima koji su na jekinu, sa onima
koji znaju, sa onima koji postupaju po onome što znaju! Kako su samo lijepa stanja vjernika u
svim njihovim postupcima! Kako su samo jaki u savladavanju svojih nefsova i želja!
Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem je rekao:
„Radost vjernika je na njegovom licu, a njegova tuga je u njegovom srcu.“
To je dio njegove moći. U stanju je da pred licima stvorenja ispoljava radost, a da krije tugu o
onome što je između njega i Allaha dželle šanuhu. Njegova briga je trajna. Puno razmišlja. Mnogo
plače. Malo se smije. Za takvog je Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem rekao:
„Vjernik nema rahatluka dok se ne sastane sa svojim Silnim i Uzvišenim Gospodarom.“
Vjernik prikriva svoju tugu svojom radošću. Njegova vanjština je u pokretu za zaradom, a njegova
nutrina je u mirovanju sa njegovim Silnim i Uzvišenim Gospodarom. Njegova vanjština je za
njegovu porodicu, a njegova nutrina je za njegovog Silnog i Uzvišenog Gospodara. Njegova tajna
ne biva otkrivena njegovoj porodici, niti njegovom djetetu, niti njegovom susjedu, niti njegovoj
susjetki, niti bilo kojem od stvorenja njegovog Silnog i Uzvišenog Gospodara. On je čuo za riječi
Vjerovjesnika sallallahu alejhi ve sellem:
„Nek vam u vašim poslovima pomagač bude čuvanje tajne!“
Neprestano skriva ono što je kod njega. Ako bude savladan ili mu se sa jezika otme riječ, on
preduhitruje situaciju i preinačava ono što je izgovorio, prikrivajući ono što se je javilo od njega i
izvinjavajući se za ono što je poteklo od njega.
Mladiću! Učini me svojim ogledalom! Učini me ogledalom tvoga srca i tvoje tajne! Ogledalom
tvojih djela! Približi mi se pa ćeš u sebi vidjeti ono što ne vidiš kad si daleko od mene! Ako ti je
nešto potrebno u tvojoj vjeri, obrati se meni. Ja neću prema tebi da budem popustljiv u Allahovoj
dželle šanuhu vjeri. Ja posjedujem čvrstinu, koja potiče od Allahove dželle šanuhu vjere. Mene je
odgajala oštra ruka, a ne ona koja traži kakvu dobit niti ona koja je munafička. Ostavi svoj
dunjaluk u svojoj kući pa mi se približi! Jer, ja stojim na vratima Ahireta. I zastani kod mene,
slušaj moj govor i radi prema njemu, prije nego što umreš, što će biti uskoro. Sve se vrti oko
straha i bojazni od Allaha dželle šanuhu. Ako ti od Njega ne budeš imao straha, nećeš imati mira
ni na dunjaluku ni na Ahiretu. Bojazan od Allaha dželle šanuhu je samo znanje. Uzvišeni Allah
dželle šanuhu veli:
"Allaha se, od Njegovih robova, boje oni koji znaju."
Silnog i Uzvišenog Allaha dželle šanuhu ne boji se niko, izuzev uleme praktičara, oni koji znaju i
koji postupaju po tom znanju, koji ne traže od Uzvišenog Hakka nagradu za svoja djela, već žele
Njegovo Lice i Njegovu blizinu. Žele Njegovu ljubav i izbavljenje od udaljenosti i zaklonjenosti od
Njega. Žele da im ne zatvori Svoje kapije pred njihovim licima, i na dunjaluku i na Ahiretu. Ne
žele dunjaluk, niti Ahiret, niti bilo šta mimo Njega. Dunjaluk je za neke ljude. I Ahiret je za neke
ljude. A i Silni i Uzvišeni Hakk je za neke ljude. A to su oni koji vjeruju, koji su na jekinu, koji su
Ga spoznali, koji ga vole, koji su bogobojazni, koji Ga se boje, koji su zbog Njega tužni i razbijeni.
Sufije se boje Silnog i Uzvišenog Allaha dželle šanuhu, kojega ne vide. On je nevidljiv za njihove
oči i njihovu vanjštinu, a prisutan je pred očima njihovih srdaca. Kako da Ga se ne boje, kad
"On svakog momenta daje i uskraćuje",
preinačava i mijenja, ovoga pomaže a onome uskraćuje pomoć, ovoga oživljuje a onoga
umrtvljuje, ovoga prima a onoga odbija, ovoga približava a onoga udaljava.
"On neće biti pitan za ono što radi, a oni će biti pitani."
(El-Enbija, 23.)
Allahu moj dželle šanuhu, približi nas Sebi a nemoj nas udaljavati od Sebe,
"i daj nam ono što je dobro i na dunjaluku i na Ahiretu i sačuvaj nas patnje u Vatri."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hysein Shehu
Administrator
Administrator
Hysein Shehu


Numri i postimeve : 551
Age : 50
Since : 26/01/2009

"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: Re: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty07.05.09 22:27

Šesto predavanje
U petak, 15. ševvala 545. g. H., u medresi je, Allah dželle šanuhu zadovoljan s njim, rekao sljedeće:
Srca odabranih su prečišćena, čista, ne spominju stvorenja, sjećaju se Silnog i Uzvišenog Allaha
dželle šanuhu, ne govore o dunjaluku, sjećaju se Ahireta, napustili su ono što je kod vas, sjećanja
su njihova ono što je kod Njega.
Vi ste zastrti od njih i svega onoga u čemu su oni. Vas je umjesto Ahireta, okupirao vaš dunjaluk.
Vi ste ostavili stid u odnosu na vašeg Silnog i Uzvišenog Gospodara, prema Njemu ste bestidni.
Prihvati savjet svoga brata vjernika, ne suprostavljaj mu se! Jer, on vidi ono što ti ne vidiš.
Resulullah sallallahu alejhi ve sellem je rekao:
„Vjernik je vjerniku ogledalo.“
Dajući savjet svome bratu, vjernik mu istinito na vidjelo iznosi stvari koje su njemu skrivene,
razlučuje mu dobra od loših djela, upoznaje ga sa onim što posjeduje i sa onim što mu nedostaje.
Neka je uzvišen Onaj koji je u moje srce ubacio da savjetujem stvorenja, i to učinio mojom
najvećom ambicijom. Ja sam savjetodavac, i za to ne tražim nikakvu nagradu. Ja sam kod mog
Silnog i Uzvišenog već postigao Ahiret. Ja ne tražim dunjaluk. Ja nisam rob dunjaluka, ni Ahireta,
niti bilo čega drugog mimo Uzvišenog Hakka. Ne robujem nikom izuzev Stvoritelju, Jednom,
Jedinom, Vječnom. Moja radost je u vašem spasenju a moja žalost je u vašoj propasti. Kad vidim
lice iskrenog murida koji se spasio učaći od mene, ja sam se zasitio, i napojio, i odjeo, i radostan
sam da je neko postao takav učeći od mene.
Mladiću! Moja želja si ti, a ne ja. Da se ti promjeniš, a ne ja. Ja sam već prešao na drugu stranu.
@elja mi je da i tebe ponesem, da što prije pređeš.
Ljudi! Ostavite se oholosti spram Allaha dželle šanuhu i Njegovih stvorenja! Spoznajte koliko
vrijedite i budite u sebi skrušeni! Vaš začetak je neznatna prljava kapljica tečnosti, a vaš kraj je
bačeni leš. Ne budite od onih koje vodi pohlepa i lovi želja, koja ih nosi pred vrata vlastodržaca, da
bi od njih tražila ono što im nije propisano, ili da bi uz prezir i poniženje tražili ono što im je
propisano.
Prenosi se da je Resulullah sallallahu alejhi ve sellem rekao:
„Allah dželle šanuhu najžešće kažnjava onog Svog roba koji traži ono što nije njegov propisani
udio.“
Teško tebi! O ti koji ne znaš za sudbinu i za njenog Krojitelja! Zar ti misliš da su sinovi dunjaluka
u stanju da ti daju ono što ti nije propisano? To je šejtanska vesvesa, koji se je domogao tvoga srca
i tvoje glave. Ti nisi rob Silnog i Uzvišenog Allaha dželle šanuhu, već si ti rob svoga nefsa, svoje
želje, svog šejtana, svoje zle ćudi, svoga dirhema i svoga dinara. Potrudi se da vidiš onoga koji se
spasio, ne bi li se i ti spasio poput njega. Prenosi se da je neko, Allah dželle šanuhu mu se
smilovao, rekao:
„Ko ne vidi onoga koji se spasio, neće se spasiti.“
Ti vidiš onoga koji se je spasio. Međutim, vidiš ga očima tvoje glave, a ne očima tvoga srca i tvoje
tajne. Tvoj iman nije na tvojoj strani, tako da nije čudo što nemaš srčanog vida kojim bi vidio
druge. Silni i Uzvišen Allah dželle šanuhu veli:
"Zaista nisu slijepe oči, nego su (im) slijepa srca koja su u grudima."
Onaj koji sa pohlepom uzima dunjaluk iz ruku stvorenja, prodaje vjeru za smokvu, prodaje vječno
za prolazno, tako da mu je čudno što mu ruku neće dopasti ni ovo ni ono.
Dok god si krnjavog imana, na raspolaganju ti je popravljanje onoga od čega ćeš živjeti, da ne bi
zavisio od ljudi. Ne prodaji im svoju vjeru, da bi dobio nešto od njihovog imetka koji ćeš jesti. Ako
tvoj iman ojača i usavrši se, na raspolaganju ti je pouzdanje u Silnog i Uzvišenog Allaha dželle
šanuhu, izlazak iz (okova) uzroka, kidanje veze sa lažnim gospodarima i napuštanje svih stvari, sa
srcem. Izvedi svoje srce iz mjesta u kome živiš, od svoje porodice, iz svog dućana i od svih
poznanika! Ono što je u tvojim rukama predaj svojoj porodici, braći i drugovima, pa ćeš postati
kao da je melek smrti uzeo tvoj duh, kao da te je ugrabio onaj koji uzima život, kao da se je zemlja
raspukla i progutala te, kao da su te talasi sudbine i predodređenja odnijeli u more znanja i utopili
te. Ko dospije do ovog mekama, uzroci mu ne mogu naškoditi, jer oni ostaju na njegovoj vanjštini,
a ne u njegovoj nutrini, uzroci postoje za druge ali ne i za njega.
Ljudi! ako niste u stanju da iz vaših srdaca odstranite sve vidove uzroka i vezanja za njih, onda
odstranite bar neke od njih. Ako niste u stanju sve, morate bar nešto. Naš Vjerovjesnik sallallahu
alejhi ve sellem je rekao:
„Klonite se dunjalučkih ambicija koliko god ste to u stanju.“
Mladiću! Ako si u stanju da se kloniš dunjalučkih ambicija, učini to! A ako to nisi u stanju, požuri
sa svojim srcem Silnom i Uzvišenom Hakku i uhvati se za skut Njegove milosti, dok iz tvog srca ne
izađe dunjalučka ambicija! Jer, On je u stanju da učini sve. On sve zna. U Njegovoj Ruci (moći) je
svaka stvar. Drži se Njegove kapije, moli Ga da tvoje srce očisti od svega osim Njega, da ga napuni
imanom, spoznajom Njega, znanjem o Njemu i neovisnošću sa Njim od Njegovih stvorenja. Moli
Ga da ti dâ jekin (osvjedočenje), da ti srce učini prisnim sa Njim, i da ti organe uposli pokornošću
Njemu. Sve traži od Njega, a ne od nekog mimo Njega. Ne ponižavaj se stvorenju poput tebe!
Neka to bude Njemu, a ne nekom mimo Njega. I neka tvoje djelovanje bude s Njim i Njemu, a ne
nekom mimo Njega.
Mladiću! Znanje na jeziku, bez rada srca, ne približava te Uzvišenom Hakku ni koraka. Istinski
hod je, hod srca. Istinska blizina sa Allahom dželle šanuhu je blizina sirra (tajne). Pravo djelo je
smisao (suština) djela, uz čuvanje granice šerijata formom i skrušenosti pred Allahom dželle
šanuhu i Njegovim robovima. Ko sebi pridaje važnost, taj je bez važnosti. Ko svoja djela prikazuje
stvorenjima, taj nema djela. Prava djela su djela u osami, koja se ne pokazuju javno, izuzev
farzova koji se moraju pokazivati.
Ti si napravio propust u utvrđivanju temelja. Kakve koristi imaš od onoga što na tome gradiš?
Ako dođe do preuređivanja zgrade, a temelj bude dobro utvrđen, bićeš u stanju da popraviš
zgradu. Temelj djela su tevhid i ihlas. Pa ko nema tevhida i ihlasa, nema ni djela. Učvrsti temelj
svojih djela sa tevhidom i ihlasom, a zatim zidaj djela sa Allahovom dželle šanuhu snagom i moći,
a ne sa tvojom snagom i tvojom moći. Ruka tevhida je ta koja zida, a ne ruka širka i munafikluka.
Muvehhidovom djelu raste vrijednost, a munafikovom djelu, ne. Allahu moj dželle šanuhu, udalji
nas od munafikluka u svim našim stanjima i
"daj nam dobro i na dunjaluku i na Ahiretu i sačuvaj nas od patnje u
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hysein Shehu
Administrator
Administrator
Hysein Shehu


Numri i postimeve : 551
Age : 50
Since : 26/01/2009

"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: Re: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty07.05.09 22:29

Sedmo predavanje
U nedjelju, 17. ševvala 545.g H., u tekiji je, Allah dželle šanuhu zadovoljan s njim, rekao sljedeće:
Allahu moj dželle šanuhu, blagoslovi Muhammeda sallallahu alejhive sellem i njegovu porodicu,
daruj nam strpljenje, učvrsti naša stopala, umnoži nam Tvoje davanje i učini da Ti na Tvom
davanju budemo zahvalni...
Ljudi, budite strpljivi! Jer, sav dunjaluk su nesreće i nevolje. On to rijetko kad nije. Nema (slanja)
blagodati a da uz nju nije (poslata) i kazna, nema radosti a da uz nju nije i žalost, Nema
komoditeta a da uz njega nije i tjeskoba. Prepustite dunjaluk vašim zmijama, a vaš propisani udio
u njemu uzmite rukom šerijata, jer je on lijek kad se (čovjek) hrani onim što uzima od dunjaluka.
Mladiću! Uzimaj propisani udio rukom šerijata, ako želiš Allaha dželle šanuhu, i rukom emra,
Allahove dželle šanuhu naredbe, ako si od elite iskrenih, i rukom Allahovog dželle šanuhu
djelovanja, ako si pokoren, ako si se sjedinio s Allahom dželle šanuhu i ako si u Njegovoj blizini,
Šerijat će te voditi, Naredbodavac će ti izricati naredbe i zabrane a Allahovo dželle šanuhu
djelovanje će te pokretati.
Tri su kategorije stvorenja: obični, odabrani i elita odabranih. Obični je onaj musliman koji je
bogobojazan i čija ruka se uhvatila šerijata. On se drži šerijata i ne pušta ga. On radi po Allahovim
dželle šanuhu riješima:
"Što vam Poslanik bude dao, to uzmite, a što vam bude zabranio, od toga se ustegnite!"
Kad se to kod njega upotpuni i bude po tome postupao, formalno i suštinski, srce će mu postati
osvjetljeno i sa njim će (moći) da vidi. Pa kad uzme nešto iz ruke Zakonodavca, njegovo srce
postaje bogato i traži nadahnuće od Silnog i Uzvišenog Hakka. Jer, Njegovo nadahnuće obuhvata
svaku stvar. Allah dželle šanuhu veli:
"Pa je (duši, nefsu) nadahnuo njeno griješenje i njenu bogobojaznost."
Njegovo srce je bogobojazno i gleda nadahnuće Silnog i Uzvišenog Hakka. Njegov znak je
prosuđivanje o stvarima po njihovoj vanjštini, a to je da je sve što je u dućanu ovog našeg
boravišta Njegovo vlasništvo i da je ono u Njegovoj Ruci (moći).
Zatim se povraća i traži rasvjetljavanje od srčanog svjetla, gledajući šta je kod njega (srca) u vezi
sa tim. To radi nakon što prethodno postupi po šerijatu, sa jakim imanom i tevhidom, (što
postiže) nakon što njegovo srce napusti dunjaluk i stvorenja i prevali (dunjalučke) pustare i mora.
Tada mu dolazi (sviće) jutro, dolazi mu svjetlo vjere, svjetlo približenosti Silnom i Uzvišenom
Gospodaru, svjetlo djela, svjetlo strpljivosti, svjetlo spokojstva i smirenja. Svi ovi plodovi o
blagodati slijeđenja šerijata dolaze nakon što se prethodno udovolji šerijatskim pravima.
Što se tiče ebdala, a oni su elita elite, oni najprije traže šerijatsko rješenje, zatim gledaju Allahov
dželle šanuhu emr (zapovijed), Njegovo djelovanje, pokretanje i nadahnuće. Sve što je mimo ove
tri kategorije, propast je nad propastima, bolest nad bolestima, haram nad haramima, glavobolja
u glavi vjere, unutarnja bolest srca i tuberkuloza u tijelu vjere.
Ljudi, On sa vama postupa onako kako On hoće, da bi vidio kako ćete vi postupiti, da li ćete biti
stabilni ili malodušni, da li ćete potvrditi istinu ili ćete je zanijekati. Ko ne bude saglasan sa
određenjem, neće imati saputnika niti će On sa njim biti saglasan. Ko ne bude saglasan sa
sudbinom, neće se ni sa njim biti zadovoljno. Ko ne dâ, ni njemu se neće dati. Ko ne ponese teret,
neće biti nošen. Neznalico! @eliš promjenu i zamjenu (želiš da mijenjaš sudbinu). Šta ti (imaš da)
želiš? Jesi li ti drugi bog? @eliš da se Allah dželle šanuhu saglasi s tobom? To se radi suprotno!
Radi suprotno i radićeš pravilno.
Da nema (sudbinskih) odredbi nebi se mogle raspoznati lažne tvrdnje. Pravi biser se raspoznaje
prilikom ispitivanja. Ospori nefsu njegovo osporavanje Silnom i Uzvišenom Hakku! Ako budeš
osporavao svome nefsu, moći ćeš da osporavaš i drugima.
Od toga koliko ti je iman jak zavisi koliko ćeš pokuđenih djela odstraniti, a od toga koliko ti je
iman slab zavisi koliko ćeš sjediti u svojoj kući praveći se nijem za odstranjivanje pokuđenih djela
(tvojih ukućana).
Stopala imana su ta koja su čvrsta (stabilna) u borbi sa insanskim i džinskim šejtanima. Ona su ta
koja su stabilna prilikom silaska belaja i nezgoda.
Stopala tvog imana nisu stabilna i (zato) nemoj da tvrdiš da si vjernik!
Zamrzi sve, a zavoli Stvoritelja svoga! Pa ako On htjadne da učini da zavoliš nešto od onog što si
zamrzio, bićeš čuvan u tome. Jer, On je taj koji (treba da) čini da se nešto zavoli, a ne ti, i ne
proturaj sebe. Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem je rekao:
„Učinjeno je da od vašeg dunjaluka zavolim miomirise i žene, i učinjeno je da mi radost mog oka
bude u namazu.“
Učinjeno mu je da zavoli, nakon što je zamrzio, ostavio, suzdržavao se i napustio.
Isprazni svoje srce od svega osim od Njega, dok ti On ne učini da zavoliš od toga ono što On
htjedne!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hysein Shehu
Administrator
Administrator
Hysein Shehu


Numri i postimeve : 551
Age : 50
Since : 26/01/2009

"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: Re: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty07.05.09 22:29

Osmo predavanje
U utorak naveče, 9. ševvala 545.g H., u medresi je, Allah dželle šanuhu zadovoljan s njim, rekao
sljedeće:
Odjeća uobraženih je čista a njegovo srce je nečisto. Takav se suzdržava od dozvoljenog, lijen je
kad treba zarađivati, jede na račun svoje vjere, uopšte nema prave pobožnosti, jede izričiti
haram... Njegov slučaj je sakriven od običnog svijeta ali ne i od elita. Sav njegov zuhd i njegova
pokornost je na njegovoj vanjštini. Njegova vanjština je izgrađena a njegova nutrina je ruševina.
Teško tebi! Pokornost Allahu dželle šanuhu čini se sa srcem, a ne sa vanjštinom. Sve ove stvari u
vezi su sa srcima, tajnama i značenjima (suštinama). Skini sa sebe ono u čemu si, tako da ti tu
odjeću zamjenim sa odjećom Silnog i Uzvišenog Hakka, koja se nikada neće pohabati. Razodij se
da bi te On odio. Skini odjeću tvoje nemarnosti spram Allahovih dželle šanuhu hakkova (prava)!
Skini odjeću tvoga zastajanja kod stvorenja i tvog činjenja širka Allahu dželle šanuhu, sa njima!
Skini odječu lakomislenosti, želja, umišljenosti, munafikluka, želje da budeš prihvaćen i priznat
od strane stvorenja, želje da ti oni daju! Skini dunjalučku a obuci ahiretsku odjeću! Skini svoju
snagu, svoju moć i svoju velikodušnost i baci se pred Silnog i Uzvišenog Hakka, bez snage, moći,
zastajanja na uzrocima činjenja širka sa stvorenjima! Pa kada uradiš navedeno, vidjećeš kako te
okružuje Njegova zaštita; Njegova milost će te sastaviti a Njegova blagodat i dobročinstvo će te
odjeliti i prigrliti. Bježi Njemu! Idi Mu tako što ćeš isključiti i sebe i druge. Idi Mu tako što ćeš
isključiti i izdvojiti sve ono što nije On. Idi Mu razdvojen i razjedinjen, tako da te On sastavi i
sjedini sa kuvvetima vanjštine i tvoje nutrine. Tako, kada bi sve što bivstvuje pred tobom zatvorio
i kada bi na tebe sve terete stavio, to ti ništa ne bi naškodilo. On bi te u tome čuvao. Ko rukom
svog tevhida izbriše stvorenja, a rukom svog zuhda izbriše dunjaluk, i rukom volje izbriše sve ono
što je mimo njegovog Silnog i Uzvišenog Gospodara, usavršio je svoju ispravnost i svoj spas i
usrećio se je hajrom i na dunjaluku i na Ahiretu.
Vi treba da umrtvite vaše nefsove, vaše želje i vaše šejtane prije nego što umrete. Vi treba da
umrete posebnom smrću, prije opšte smrti.
Ljudi! Odazovite se! Ja vas pozivam Allahu dželle šanuhu, pozivam vas na Njegovu kapiju i na
pokornost Njemu, a ne meni. Munafik ne poziva stvorenja Allahu dželle šanuhu već ih poziva
sebi. On traži da bude usrećen i prihvaćen od strane stvorenja, traži dunjaluk.
Neznalico! Ne želiš da čuješ ovaj govor, a sjediš u isposničkoj sobi sa svojim nefsom i svojom
željom. Ti prije svega treba da se družiš sa šejhovima, (zatim) da ubiješ svoj nefs, svoju zlu ćud, i
sve drugo osim Silnog i Uzvišenog Gospodara. Tvoja obaveza je da ideš na kapiju šejhovskih kuća,
da se potom izdvojiš od njih i sjediš u svojoj isposničkoj nastambi, sam sa Silnim i Uzvišenim
Hakkom. Kada to upotpuniš, postaćeš lijek za stvorenja i njihov upučivać i napučivać, ako to
dozvoli Silni i Uzvišeni Hakk.
Tvoj jezik je suzdržljiv (bogobojazan) a tvoje srce je griješnik. Tvoj jezik zahvaljuje Allahu dželle
šanuhu a tvoje srce mu se protivi. Tvoja vanjština je musliman a tvoja nutrina je kafir. Tvoja
vanjština je muvehhid a tvoja nutrina je mušrik. Tvoj zuhd (pobožnost) i tvoja vjera su na tvojoj
vanjštini, a tvoja nutrina je ruševina, kao kreč na nužniku ili poklopac na kanti za smeće. Ako
budeš takav, šejtan će na tvome srcu podići šator i nastaniti se u njemu.
Vjernik najprije izgrađuje svoju nutrinu pa tek onda svoju vanjštinu, kao onaj koji pravi kuću i na
njenu unutrašnjost utroši ogromna sredstva, a vrata i vanjština te kuće su još ruševina, pa kada
potpuno uradi unutrašnjost kuće onda prelazi na vanjštinu i postavlja vrata. Tako se isto, u vjeri,
treba početi sa Allahom dželle šanuhu i njegovim zadovoljstvom pa se tek onda, uz Njegovu
dozvolu, okretati stvorenjima. Najprije treba postići ahiret pa tek onda tražiti udio u dunjaluku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hysein Shehu
Administrator
Administrator
Hysein Shehu


Numri i postimeve : 551
Age : 50
Since : 26/01/2009

"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: Re: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty07.05.09 22:30

Deveto predavanje
U petak ujutro, 22.ševvala 545.g.H. u medresi je, Allah dželle šanuhu zadovoljan s njim, rekao
sljedeće:
Prenosi se da je Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem rekao:
„Zaista Allah ne kažnjava svog habiba (voljenog), već ga pokatkad stavlja na iskušenja.“
Vjernik je čvrsto ubjeđen da ga Allah dželle šanuhu ne stavlja na iskušenja ni zašto drugo nego za
njegovu vlastitu korist, koja dolazi nakon iskušenja, bilo na dunjaluku bilo na Ahiretu. On je
zadovoljan sa iskušenjem, strpljivo ga podnosi i za njega ne optužuje Silnog i Uzvišenog
Gospodara. Silni i Uzvišeni Gospodar ga je okupirao sa belajima radi Sebe, a ne da belaj bude
njegov gospodar.
O vi koji ste okupirani dunjalukom, ostavite se govora o ovim mekamima, jer vi govorite govorom
vaših jezika a ne govorom vaših srca. Vi se okrećete od Allaha dželle šanuhu, od Njegova govora i
od Njegovih vjerovjesnika. Njihovi istinski sljedbenici, sljedbenici vjerovjesnika, su oni koji ih
zamjenjuju i nasljeđuju. Vi se protivite sudbini i njenom Krojitelju. Vi se zadovoljavate onim što
daju stvorenja, umjesto da budete zadovoljni sa davanjem i darivanjem od Silnog i Uzvišenog
Hakka. Vaš govor neće biti slušan kod Allaha dželle šanuhu, niti kod Njegovih dobrih robova dok
ne dođete teobe, dok se ne očistite teobom, ne ostanete čvrsto pri njoj, ne saglasite se sa
određivanjem i sudbinom, u onome što je u vašu korist, što nije, u onome što uzvisuje, što
unizuje, u bogatstvu, siromaštvu, u zdravlju, bolesti i u onom što volite, što prezirete.
Ljudi! Slijedite, da biste bili slijeđeni! Služite, da biste bili služeni! Slijedite prioritetnost i odredbe
i njima služite, da biste bili slijeđeni i služeni. Pred njima se ponizite da bi se pred vama ponizilo.
Zar vi niste čuli za:
„Kako postupate prema drugima, tako će se postupiti prema vama, kakvi budete prema drugima,
tako će se biti prema vama.“
Vaša djela su vaša radna snaga. Silni i Uzvišeni Hakk ne čini nasilje svojim robovima, za malo,
nagrađuje sa puno, ispravnog ne naziva smutljivcem, iskrenog ne naziva lašcem...
Mladiću! Ako budeš služio, bićeš služen, a ako prestaneš služiti, i tebi će se prestati služiti. Služi
Silnom i Uzvišenom Hakku, i nemoj da, pored Njega, budeš okupiran služenjem ovim vladarima,
koji niti štete niti koriste! Šta mogu da ti daju? Hoćeš li tŚ dati ono što ti nije propisano, ili su u
stanju da ti propišu nešto što ti nije propisao Silni i Uzvišeni Hakk? Od njih se ništa ne može
očekivati. Ako tŚ kažeš da se njihovo davanje očekuje od njih, činiš kufur. Zar ti ne znaš da nema
nikoga koji daje, koji sprečava, koji šteti, koji koristi, koji ubrzava, koji usporava... izuzev Allaha
dželle šanuhu. Ako ti kažeš: „Ja to znam,“ ja te pitam: „Kako tŚ to znaš kad Mu druge
pretpostavljaš?“
Teško tebi! Zašto upropaštavaš svoj Ahiret sa svojim dunjalukom? Zašto upropaštavaš pokornost
svom Silnom i Uzvišenom Gospodaru sa pokornošću svom nefsu, svojoj želji, svom šejtanu i
stvorenjima??? Zašto upropaštavaš svoju bogobojaznost žaleći se nekome mimo Njega? Zar ti ne
znaš da Allah dželle šanuhu čuva bogobojazne, da ih pomaže, da ih štiti, da ih poučava, da ih čini
da Ga spoznaju, da ih uzima za ruke i spašava ih od zla??? I da On gleda u njihova srca i da ih
opskrbljuje odakle i ne očekuju? Allah dželle šanuhu veli:
"O sine Ademov, stidi se od Mene kao što bi se stidio od svog dobrog komšije!"
Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem je rekao:
„Kada (Allahov dželle šanuhu) rob pozatvara vrata, spusti zavjese, sakrije se od stvorenja i u
osami čini nepokornost Allahu dželle šanuhu, Silni i Uzvišeni će mu reći: "O sine Ademov, zar si
učinio da ti, od onih koji bi te mogli vidjeti, Ja budem najmanje bitan?"„
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hysein Shehu
Administrator
Administrator
Hysein Shehu


Numri i postimeve : 551
Age : 50
Since : 26/01/2009

"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: Re: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty07.05.09 22:30

Deseto predavanje
U nedjelju ujutro, 24. ševvala 545.g.H. Allah dželle šanuhu zadovoljan s njim, je rekao sljedeće:
Prenosi se da je Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve sellem rekao:
„Ja i oni koji su bogobojazni od mog ummeta oslobođeni smo opterećenja.“
Bogobojazni se ne opterećuju ibadetom (robovanjem) Silnom i Uzvišenom Hakku, jer je ibadet
postao njegova narav, tako da on Allahu dželle šanuhu robuje i svojom vanjštinom i svojom
nutrinom, bez da ga On zadužuje.
Što se tiče munafika, oni su zaduženi u svim svojim stanjima. Pogotovu u činjenju ibadeta Silnom
i Uzvišenom Hakku. Oni su zaduženi da Mu robuju svojom vanjštinom, ali oni napuštaju da Mu
robuju i svojom nutrinom. Oni nisu u stanju da uniđu na ulaz bogobojaznih. Svako mjesto ima
svoj određeni govor i svaki posao ima ljude koji će ga obavljati. Za rat su stvoreni muškarci.
O munafici! Pokajte se za svoj munafikluk! Vratite se iz svog dezerterstva! Kako možete da
dopustite šejtanu da vam se smije i da se na vama iživljava? Ako klanjate ili postite, vi to činite
stvorenjima, a ne Uzvišenom Hakku. Tako isto ako dijelite sadaku, dajete zekat, obavljate
hadždž... Vi ste
"umorni (od rada), iznemoglih lica (osobe ste koje Allah dželle šanuhu u džehennemu upošljava
teškim poslovima), uskoro ćete stići u "užarenu vatru"
(El-Gašije, 3-4),
ukoliko se ne popravite, ne dođete teobe i ne zatražite oprosta.
Vaša obaveza je slijeđenje bez ikakvog bid'ata (novotarija). Vi treba da slijedite mezheb
prethodnih dobrih generacija. Idite ispravnim putem! Ne naginjite tešbihu niti ta'tilu, već slijedite
sunnet Allahovog dželle šanuhu Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, bez ikakvog zaduživanja,
poprimanja naravi, pooštravanja (otežavanja), kreveljenja i pametovanja, pa će vas obuhvatiti ono
što je obuhvatilo one koji su bili prije vas. Teško tebi! Pamtiš Kur'an, a ne postupaš po njemu.
Pamtiš sunnet Allahovog dželle šanuhu Poslanika, a ne postupaš po njemu. Pa, zbog čega to
radiš? Naređuješ ljudima da čine dobra djela, a ti ih ne činiš, i zabranjuješ im da čine loša djela a ti
ih ne prestaješ činiti. Allah dželle šanuhu veli:
"Kod Allaha izaziva veliku mržnju da govorite ono što ne činite."
Zar vas nije stid da govorite ono što opovrgavate vlastitim djelima? Zašto tvrdite iman (tvrdite da
vjerujete), a ne vjerujete. Iman je otporan na svako zlo, on postojano nosi naše terete, on je borac,
ratnik. Iman je počašćen onim što posjeduje, mimo dunjaluka. Iman je počašćen sa Allahovim
dželle šanuhu licem. A prohtjevi duše čast čine šejtansko lice i nefsanske sklonosti.
Ko mimoiđe kapiju Silnog i Uzvišenog Hakka, naći će se na kapijama stvorenja. Ko izgubi put
Silnog i Uzvišenog Hakka i odluta sa njega, naći će se na putu stvorenja. Kome Allah dželle
šanuhu želi dobro, pred licem mu pozatvara kapije stvorenja i presiječe njihovo davanje njemu, ,
tako da ga time vraća Sebi, dižući ga iz ništavila u opstojanje. Teško tebi! Ti se raduješ svom
sjedenju (u mulju) na zimskoj kiši. Uskoro će doći ljeto i osušiće se ta tvoja voda pa ćeš umrijeti tu
pored obale, jer tu ljeti nestaje vode a zimi se povećava i raste.
Budi sa Allahom dželle šanuhu pa ćeš biti bogat, ugledan, bićeš emir (naredbodavac), i drugim
emirima, bićeš vodić ljudima. Ko se zadovolji sa Allahom dželle šanuhu, mimo svega ostalog,
postaje potreban svakoj stvari. Ovo se ne postiže sa gizdanjem i praznim željama i dovama, već sa
bremenom u grudima, koje potvrđuju i djela.
Mladiću! Neka ti šutnja bude navika, neka ti povučenost bude odjeća i neka ti jedini cilj bude
bježanje od stvorenja. Ako si u stanju da u zemlji napraviš leglo, u koje bi se sakrio, učini to. I
neka ti skrivanje u njemu bude navika, sve dok se tvoj iman ne razvije, dok ne ojača stopalo tvog
čvrstog uvjerenja, dok na krilima tvojih grudi ne naraste perje i dok se ne otvore oči tvoga srca,
tako da možeš da se digneš iznad zemlje tvoje kuće, da poletiš u nebo Allahovog dželle šanuhu
znanja, da obiđeš istok i zapad, kopno i more, ravnice i brda, nebesa i zemlje..., a sve to sa
Vodičem, Zaštitnikom i Saputnikom. Tada pusti da ti jezik govori, skini odjeću povučenosti,
napusti bježanje od stvorenja i izađi pred njih iz svog legla, jer, ti si im lijek koji nema štetnog
djelovanja. Nek te ne brine to da li ih je malo ili mnogo, da li te prihvataju ili ne prihvataju, da li te
hvale ili kude... Neka te to uopšte ne brine! Dok si uz svog Silnog i Uzvišenog Gospodara, gdje god
padneš, bićeš podignut.
Ljudi! Upoznajte svog Tvorca i odgajajte se pred Njim. Kad su vaša srca daleko od Njega, vi ste
nevaspitani prema Njemu, a kad Mu se vaša srca približe, ona postaju vaspitana prema Njemu.
Djeca pred kapijom dižu galamu sve dok ne naiđe vladar. A kad naiđe vladar, ona ušute i postaju
vaspitana, jer su u vladarevoj blizini; tada svako od njih bježi u svoj čošak. Pristajanje za
stvorenjima nije ništa drugo do bježanje od Uzvišenog Hakka.
Nema ti spasa dok ne otkažeš poslušnost kojekakvim gospodarima, ne isključiš djelovanje uzroka
i ne napustiš viđenje stvorenja po pitanju koristi i štete. Vi ste zdravi bolesnici, bogati siromasi,
živi mrtvaci, postojeće nepostojanje. Dokle ovo dezertiranje i bježanje od Silnog i Uzvišenog
Hakka? Dokle građenje dunjaluka a rušenje Ahireta?
Svako od vas ima po jedno srce, pa kako sa njim može da voli i dunjaluk i Ahiret? Kako u njemu
može da bude i stvoreno i Stvoritelj? Kako se ovo može postići u jednom stanju i u jednom srcu?
To je laž! Muhammed sallallahu alejhi ve sellem je rekao:
„Laž je nespojiva sa vjerovanjem.“
Svaka posuda miriše na ono što je u njoj. Tvoja djela su pokazatelj tvoga ubjeđenja. Tvoja
vanjština je pokazatelj tvoje nutrine. Stoga su poštovani rekli:
„Vanjština je simbol nutrine.“
Tvoja nutrina je vidljiva za Silnog i Uzvišenog Hakka i za Njegove odabrane robove. Ako sretneš
nekog od njih traži da te on vaspita i pokaj se za svoje grijehe prije nego što se sretneš sa njim.
Pred njim se smanji i unizi. Ako se uniziš pred dobrim Allahovim dželle šanuhu robovima, unizio
si se pred Allahom dželle šanuhu. Zato se unizi, jer ko se unizi Allah dželle šanuhu će ga uzvisiti.
Lijepo se ophodi sa starijima od sebe, jer je naš Pejgamber Muhammed sallallahu alejhi ve sellem
rekao:
„(Vaš) blagoslov je u onima koji su stariji među vama.“
Ovim naš Muhammed sallallahu alejhi ve sellem nije želio naglasiti samo starost po godinama,
već tom starješinstvu po godinama treba dodati bogobojaznost, izvršavanje vjerskih naredbi,
nečinjenje onoga što je vjerom zabranjeno i pridržavanje Knjige i sunneta. Kad to nebi bilo tako,
pa koliko je staraca koji ne zaslužuju poštovanje, niti da im se nazove selam, niti je u njihovom
viđenju blagoslov!? "Stariji" su oni koji su bogobojazni, koji su dobri, koji se suzdržavaju od
harama, koji postupaju po znanju i čiji postupci su čisti od bilo kakve prljavštine. "Stariji" imaju
čista srca, koja okreću leđa svemu osim Allahu dželle šanuhu. "Stariji" imaju srca koja su spoznala
(Allaha dželle šanuhu), koja znaju sa Allahom dželle šanuhu i koja su Mu bliska. Što se povećava
znanje srdaca, to se ona više približavaju svom Gospodaru. Svako srce u kome ima ljubavi za
dunjalukom zastrto je od Allahove dželle šanuhu blizine. Što ti je jača želja za dunjalukom, to ti je
slabija želja za Ahiretom, a što ti je jača želja za Ahiretom, to ti je slabija ljubav prema Silnom i
Uzvišenom Hakku.
Spoznajte svoje vrijednosti i nemojte se smiještati tamo gdje vas Allah dželle šanuhu nije smjestio.
U vezi sa ovim je rečeno:
„Ko ne spozna svoju vrijednost, sa njom će ga upoznati sudbina.“
Ne sjedaj na mjesto sa koga ćeš biti podignut! Kada ulaziš u kuću, ne sjedaj na mjesto na koje te
ne posađuje kućevlasnik, jer ćeš sa njega biti dignut i protiv svoje volje, a ako se usprotiviš, bićeš
otjeran, ponižen i izbačen.
Mladiću! Ti gubiš život u sticanju i pamćenju znanja iz knjiga, bez da ga primjenjuješ. Kakve
koristi imaš od toga? Muhammed sallallahu alejhi ve sellem je rekao:
„Na Kijametskom danu Allah dželle šanuhu vjerovjesnicima i ulemi (učenjacima) će reći: "Vi ste
bili pastiri stvorenja, pa šta ste uradili sa svojim stadima?", a vladarima i bogatašima će reći: "Vi
ste bili haznadari Moga blaga, jeste li darivali siromahe, hranili sirotinju i izdvajali iz imetka Moj
hakk koji sam vam propisao?"„
Ljudi! Pamtite savjete Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem i prihvatite njegove riječi! Kako su
samo vaša srca okrutna! Neka je uzvišen Onaj koji mi je dao moć da podnosim okrutnosti
stvorenja. Kad god sam želio da poletim, dolazile su makaze sudbine i odsjecale mi krila, ali sam
se ja tješio. Kako da se ne tješim, kad sam ja u Vladarevoj odaji.
Teško tebi munafiče! Ti želiš da ja odem iz ovog grada. Kad bih se samo pomakao, stvari bi se
izmjenile, dijelovi tijela bi se rastavili i promijenio bi se govor. Međutim, boj se Allahove dželle
šanuhu kazne, zbog žurbe. Ja se ne trzam, već se sa prefinjenošću odnosim prema sudbini, jer ja
sam saglasan sa njom i potpuno joj predan. Allahu moj dželle šanuhu, daruj mi mir i predanost.
Teško tebi! Ti se meni izruguješ, a je stojim na kapiji Uzvišenog Hakka. Pozivam stvorenja Njemu,
vidjećeš ti svoj odgovor! Gradi na gore aršin, a na dole hiljadu aršina! Vidjećete vi munafici, od
Allaha dželle šanuhu patnju i kaznu i na dunjaluku i na Ahiretu. Vrijeme je bremenito, vidjećete
šta će od njega biti. Ja sam u Ruci Uzvišenog Hakka, u Ruci koja sve mijenja; ponekad me čini
brdom, a ponekad praškom, ponekad me čini morem a ponekad kapljicom, ponekad me čini
suncem, a ponekad tračkom i zrakom... mijenja me kao što mijenja noć i dan.
"Svakog dana On je u nekom djelovanju,"
šta više, svakog momenta. Za vas je dan, a za druge momenat.
Mladiću! Ako želiš širinu u grudima i prijatnost u srcu, ne slušaj ono šta govore stvorenja i ne
osvrći se na njihov govor. Zar ti ne znaš da oni nisu zadovoljni sa svojim stvoriteljem, pa kako će
biti sa tobom? Zar ti ne znaš da većina njih nema razuma, ne vidi i ne vjeruje? Naprotiv, istinu
nazivaju lažju i neće da je prihvate istinom. Slijedi sufije, koji ne razumjevaju nikog osim
Uzvišenog Hakka, ne slušaju nikog osim Njega i ne vide nikog osim Njega. Strpi se kad te
uznemiravaju stvorenja, tražeći zadovoljstvo Uzvišenog Hakka. Srpi se na svim iskušenjima na
kojima te On iskušava. Jer, to je Allahov dželle šanuhu običaj sa Njegovim odabranim i pokornim
robovima; odvaja ih od svih, iskušava ih svim vrstama iskušenja, nedaća i patnji i čini im tijesnim
dunjaluk, Ahiret i sve što je ispod Arša pa do pod zemlju, brišući time njihovo postojanje. Tako,
kada im izbriše postojanje, daje im da postoje za Njega a ne za druge, podiže ih sa Njim a ne sa
nekim drugim, stvara ih iznova, kao što veli Silni i Uzvišeni:
"...Zatim smo ga stvorili drugim stvorenjem, pa neka je uzvišen Allah, najbolji Stvoritelj."
Prvo stvaranje je zajedničko, a ovo stvaranje je posebno. Čini ga posebnim u odnosu na njegovu
braću i sinove njegovog roda od sinova Ademovih. Mijenja njegovu prvobitnu suštinu i
zamjenjuje je. Njegovo „gore“ postaje „dolje“. Postaje rabbani (božanski), duhovni... Njegovo srce
nije u stanju da vidi stvorenja. Vrata njegovog sirra prema stvorenjima se zatvaraju. Njemu
dunjaluk, Ahiret, Džennet, vatra, Džehennem, sva stvorenja i sve što bitiše poprima oblik jedne
stvari, zatim tu stvar predaje u ruku svog sirra i on je guta a da se to na njemu ne primjećuje. U
njemu pokazuje moć, kao što ju je pokazao u Musaovom alejhis-selam štapu. Neka je uzvišen
Onaj koji pokazuje svoju moć u onome u ćemu On hoće i posredstvom onoga koga On hoće.
Musaov alejhis-selam štap je progutao mnogo tovara užadi i ostalih stvari a da se njegov „stomak“
nije promijenio. Silni i Uzvišeni Hakk je htio da im stavi do znanja da je to moć a ne mudrost. Jer,
ono što su tog dana napravili sihirbazi bila je mudrost i tehnika, a ono što se je manifestovalo u
Musaovom alejhis-selam štapu bila je moć Silnog i Uzvišenog Hakka, bilo je to nešto
neuobičajeno i neizvodljivo. Stoga je glavni sihirbaz rekao jednom od svojih drugova:
„Pogledaj u kakvom je stanju Musa!“
pa mu je on odgovorio:
„Njegova boja se je promijenila a njegov štap obavlja svoj posao“,
na što mu je on rekao:
„Ovo je djelo Allaha dželle šanuhu a ne njegovo (Musaovo alejhis-selam) djelo, jer se sihirbaz ne
boji sihira koje izvodi, niti se tvorac boji onoga što je stvorio“,
pa je zatim povjerovao i njegovi drugovi su ga u tome slijedili.
Mladiću! Kad ćeš sa mudrosti da se digneš do moći? Kad će te zbog čistote tvojih djela dovesti do
kapije tvoje bliskosti sa tvojim Silnim i Uzvišenim Gospodarom? Kada će ti sunce spoznaje
pokazati lica običnih ljudi i lica njihove elite?
Ne bježi od Uzvišenog Hakka zbog iskušenja na koja te stavlja! On te stavlja na iskušenja da vidi
hoćeš li se ti vratiti na uzroke i napustiti Njegovu kapiju ili nećeš. Hoćeš li se vratiti formi ili ostati
pri suštini, onome što je dokučivo ili onome što je nedokučivo, onome što je vidljivo ili onome što
je nevidljivo.
Allahu moj dželle šanuhu, ne stavljaj nas na iskušenja. Allahu moj dželle šanuhu, podari nam
Tvoju blizinu bez iskušenja. Allahu moj dželle šanuhu, daruj nam Svoju blizinu bez daljine. Mi ne
možemo podnijeti udaljenost od Tebe niti trpiti iskušenja. Daruj nam Svoju blizinu bez vatre
tegoba. A ako je vatra tegobâ nužna, učini da u njoj budemo poput feniksa, koji se liježe i izlazi iz
jajeta u vatri koja mu ne šteti, ne prži ga, učini da nam ona bude kao vatra Tvoga bliskog prijatelja
Ibrahima alejhis-selam, učini da oko nas bude zelenilo, kao što si učinio da ono bude oko njega
kad je bio bačen u vatru, učini nas neovisnim o svim stvarima kao što si učinio i njega, ukaži nam
svoju prisnost, štiti nas i čuvaj nas kao što si i njega štitio i čuvao. Amin.
Ibrahim alejhis-selam je dobio saputnike prije polaska na put, komšiju prije kuće i zadovoljstvo
prije sudbine. Učite od vašeg oca Ibrahima alejhis-selam i slijedite ga u njegovom govoru i
njegovim djelima. Neka je uzvišen Onaj koji mu je ukazao Svoju dobrotu u moru njegovih belaja,
koji ga je zadužio da pliva u moru belaja i u tome ga pomogao, koji ga je zadužio da se bori protiv
neprijatelja sa konjskom glavom. Koji ga je zadužio da se sa rukama na leđima uspne na visok
stepen, koji ga je zadužio da poziva sebi stvorenja da bi ih od sebe hranio i opskrbljivao... Ovo je
nutarnja, skrivena dobrota.
Mladiću! Budi sa Allahom dželle šanuhu. Nijem prilikom dolaska Njegove odredbe i Njegovog
djelovanja pa će ti On ukazati brojne ljubaznosti. Jesi li čuo da se mudrac Galen, dok je bio dječak,
pravio da je nijem, glup i šutljiv, dok nije naučio sve nauke. Allahova dželle šanuhu mudrost neće
ući u tebe ako budeš puno blebetao i ako Mu se budeš protivio i opirao.
Allahu moj dželle šanuhu, učini da budemo saglasni sa Tobom, da napustimo protivljenje Tebi i
"daj nam ono što je dobro i na dunjaluku i na Ahiretu i sačuvaj nas od patnje u Vatri."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty
MesazhTitulli: Re: "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.   "Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Feth ur-Rabbani" - "Rabbanijsko otkrovenje" - Abdulkadir Gejlani k.s.a.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "ndoshta kritika "

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Sufi Forum :: Forum na Bosanskom jeziku :: RAZLIČITE TEME-
Kërce tek: