Sufi Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sufi Forum

Hz.Muhamedi s.a.v.s. thotë: O ju njerëz , ju le në mesin e juaj dy gjëra që nëse i përqafoni , asnjëherë nuk do të devijoni nga Rruga e Drejtë : Librin e Allahut dhe familjen time Ehli Bejtin
 
ForumForum  RADIORADIO  KërkoKërko  Latest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MUAVIJA TEKBIROM ISKAZUJE RADOST KAD JE CUO VIJEST O HASANOV

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dervish-mahiri




Numri i postimeve : 34
Since : 26/03/2009

MUAVIJA TEKBIROM ISKAZUJE RADOST KAD JE CUO VIJEST O HASANOV Empty
MesazhTitulli: MUAVIJA TEKBIROM ISKAZUJE RADOST KAD JE CUO VIJEST O HASANOV   MUAVIJA TEKBIROM ISKAZUJE RADOST KAD JE CUO VIJEST O HASANOV Empty28.04.09 14:38

Abdullah ibn Abbas dosao je kod Muavije. Pricao je:,,Bio sam u mesdzidu kad je Muavija, u krugu svoga drustva, izgovorio tekbir, a zatim su za njim tekbir ponovili svi koji su bili u dzamiji." Tadaje izaslaFahitabinKurzaibnAmr ibnNevfel i rekla: ,,AHahte obradovao, o vodo pravovjernih, kakvu si vijest dobio, pa joj se toliko radujes?" Odgovoriojoj je:
,,Vijest o smrti Hasana, sinaAlijinog!" Ona je tada rekla:
,,Mi pripadamo Allahu i Njemu se vracamo!" Ondaje zaplakala i rekla:
,,Umro je sin Poslanikove, a. s., kcerke". Muavija je rekao:
,,Lijepo je to sto cinis, on svakako zasluzuje da se oplakuje". 0 tome je stigla vijest do Ibn Abbasa, r. a., te se odmah uputio ka Muaviji. Muavija mu je rekao: ,,Jesi li cuo da je umro Hasan, r. a.?" Ibn Abbas ga je upitao: ,,Pa, zato si tekbir donio?" Muavija je odgovorio: »Da!"
Ibn Abbas ce nato:
,,AHahi mi, njegova smrt nece produziti tebi edzela, niti ce njegovo tijelo zauzeti tvoje mjesto u kaburu. Vec smo ranije bili pogodeni smrcu najodabranijeg poslanika i imama svih muttekija i poslanika Gospodara svjetova. A, evo, sada i smrcu odabranika nad odabranima. Da nam Allah olaksa ovaj gubitak i ucini nam poucnim momente koje smo prozivjeli!" Muavija mu rece: ,,Tesko tebi, ibn Abbase! Nikad nisam razgovarao s tobom, a da nisi bio spreman!"

MUAVIJIN BE J'AT SINU JEZIDU

Muavija nije cekao dugo nakon Hasanove smrti da osigura bej 'at svome sinu Jezidu. Nakon sto je svo stanovnistvo Sama, takoder, dalo bej'at njegovom sinu Jezidu, on je to u pismenoj formi poslao u druge krajeve tadasnjeg islamskoga svijeta. Posebno je skrenuo paznju Mervanu ibn Hakemu, namjesniku u Medini, naredivsi mu da sa Kurejsijama provede davanje bej 'ata njegovom sinu Jezidu. Mervan je napisao odgovor Muaviji da Kurejsije odbijaju dati bej'at Jezidu. Muavija ga je zato razrijesio duznosti, a na njegovo mjesto postavio Seida ibn Asa. Mervan se naljutio. Dosao kod Muavije i rekao mu: ,,Radi kako hoces, o sine Sufjanov. Ti si poceo djecu stavljati na odgovorne funkcije, ali znaj da te narod gleda i da osjecaju teret radi tvojih postupaka!"
Sto se tice Seida ibn Asa, on je prema Medinjanima postupio grubo i surovo, upravo kako gaje poducio Muavija. Pozvao ih je da daju bej'at. Ljudi oko njega su se razisli i niko mu nista nije odgovorio, posebno od Hasimovica. Abdullah ibn Zubejr jejavno pokazao neprijateljstvo premaMuavijinoj odluci. Muavija je poslao pismo Abdullahu ibn Abbasu, Abdullahu ibn Zubejru, Abdullahu ibn Dza'feru i Husejnu. Naredio je Seidu da im to pismo dostavi, skrenuvsi paznju da ne bude grub prema Husejnu, a da zaprijeti ibn Zubejru. Medutim, svi oni sujavno odbili priznati Jezida za halifu. Tako je ostalo dok Muavija nije dosao na hadzdz te godine. Svratio je u Medinu i razgovarao s njima. Medutim, nista nije uspio postici, niti promijeniti raspolo:renje i stanje medu Kurej sijama. Nakon toga neuspjelog pokusaja, vratio se u Sam. Sto se tice Jezida, bilo je poznato medu narodom da pije alkohol. Volio je noci provoditi slusajuci pjevacice.
Tako su obicno odrastala i odgajala se djeca u porodicama aristrokratskog standarda. Oni nisupoucavani vjerskim znanostima te, stoga, nisu razlikovali halal od harama. Njihovabriga i paznja bili su usmjereni tako da se sto vise provode u hazardnim igrama,
lovu, gadanju, plesu, muzici i pijenju alkohola. Jezidov odgoj bio je u suprotnosti spram odgoj a druge djece iz generacije ashaba ciji je odgoj bio potpuno vjerski. Muavijaje, sapozicije vlasti, uspio od Sirij aca pribaviti bej ' at svome sinu, ali istim sablonom nij e uspio toposticikod Medinjana.
Poslije Muavijine smrti, Jezid je pokusao silom pridobiti bej 'at od Medinjana, zaprijetivsi dace upotrijebiti svu silu.
Rekaoje:
,,Tako mi Allaha, pokazat eu im, pa ce koriti sami sebe!"

ZALOST KOJU JE NA HASANOVOJ DZENAZI ISKAZAO BRAT MUHAMMED IBN HANEFIJJA

Kad je pokopan Hasan, r. a., nad njegovim kaburom ustao je brat Muhammed ibn Hanefijja i rekao: ,,Ako je tvoj zivot za nas bio cast i ponos, tvoja smrt je za nas gorcina i tuga. Divna li je dusa koja je bila u ovome tijelu! Divno lije tijelo koje pokrivatvoj cefin! Kako dane bude tako, a ti si primjer upute i nasljednik takvaluka! Peti si od druzine ispod ogrtaca.44 Zadojen si takvalukom iz prsa zene koja je primjer imana. Odgojen si u kuci Islama. Divan li si i ziv i mrtav! Nase duse nisu sretne tvojim rastankom od nas. Nekati se Allah smiluje, o Ebu Muhammede ! ' '
U drugoj predaji stoji da je njegov brat Muhammed ibn Hanefijja ustao na njegovome kaburu i rekao: ,,O Ebu Muhammede, ako nam je bio lijep zivot s tobom, bolna..nam je tvoja smrt. Kako da ne bude tako, a ti si peti iz druzine ispod ogrtaca, unuk si Muhammeda Mustafe, sin Alije Murtede i Fatime Zehra i sin si drveta Tuba! "

GOVOR KO JI JE ODRZAO JEDAN OD POTOMAKA EBU SUFJANAIBN MARISA

Nad Hasanovim mezarom ustao je jedan od potomaka Ebu Sufjana ibn Harisa ibn Abdul-Mutalliba i rekao: ,,Vase noge i leda prenijeli su u mezar Allahovog evliju da bi se obradovao Allahov Poslanik, a. s., njegovom dolasku. Nebesa su otvorila svoje kapije za prolaz njegove plemenite duse. Dzenetske hurije se raduju susretu s njim i radost iskazuju stanovnici Dzenneta. A bol za rastankom s njim osjecaju vjernici na Dunjaluku. Neka ga prati velika Allahova milost!"

KRACI IZBOR HASANOVIH HUTBII GOVORA

Jedne prilike Hasan, r. a., odrzao je ovakvu hutbu: Poslije zahvale Allahu, dz. s., i salavata za Allahovoga poslanika Muhammeda, a. s., rekao je:
,,Mi smo Allahova partija koja ce pobijediti! Mi smo Poslanikovaporodica i njemu smo najblizi. Cisti i dobri njegov ehli-bejt. Mi smo prva od dvije teske i vazne stvari koje je Muhammed, a. s., ostavio muslimanima u emanet poslije svoje smrti. Drugaje Allahov Kitab, u kome je pojasnjenje za svaku stvar. On je zasticen i nikakva manjkavost ga ne moze zadesiti ni sajedne strane. Njemu se vracamo u svakoj potrebi i Njegovo tumacenje nam samo pomaze da smo jos cvrsci u ubjedenju njegovih apsolutnih istina. Zato nama se pokoravajte. Propisana vamje vasapokornostnama. Uzviseni Allah kaze: ,,O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i piredstavnicima vasim. A ako se u necemu ne slazete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allahà i u onaj svijet - to vamje bolje i za vas rjesenje ljepse!"45 Upozoravam vas na spletke sejtanove; onje uistinu otvoreni neprijatelj. Nemojte biti kao njegova druzina, kojoj je rekao: ,,Niko vas danas ne moze pobijediti, i ja sam vas zastitnik!", a ondaje on, kad su se dva protivnicka tabora sukobila, uzmakao i rekao: ,,Ja nejmam nista s vama, ja vidim ono sto vi ne vidite, i ja se bojim Allahà, jer Allah strasno kaznjava!"46
Jedne prilike je Alija naredio Hasanu da klanja dzumu namaz Ijudima umjesto njega. Hasan se popeo na minber, iskazao zahvalu Allahu, dz. s., izrekao salavat i selam za poslanika Muhammeda, a. s., a onda rekao: ..O Ijudi, uistinu je Allah, kad je poslao Poslanika, odabrao posebnu licnost za to i odabrao mu je pomagace i porodicu. Tako mi Onoga Koji je poslao Muhammeda sa istinom, ko oskrnavi nase pravo, pravo ehli-bejta, Allah ce mu uskratiti slicnim djelom. Krajnja pobjeda bit ce u nasu korist, a o tome cete znati vijest, pa makar malo kasnije."

HASANOVA HUTBA POSLIJE OCEVE SMRTI

Kadje umro Alija, r. a., Hasanje otisao u velikudzamiju, u kojoj se je okupilo mnogo Ijudi. Oni su mu dali prisegu -bej'at. Tom prilikom odrzao je govor: ..Zar ste to uradili? Ubili ste vodu pravovjernih! Tako mi Allahà, onje ubijen u noci u kojoj je objavljen Kur'an i u kojoj je podignuto pero i tinta se osusila. U toj noci je umro i Musa ibn....Imran i u toj noci je bilo uzdignuce Isaa, a. s."
Kad je Hasan na svojih drugovima vidio slutnju poraza i lijenost ilaznu samopouzdanost, ustao je da im se obrati:
,,O Ijudi, postale mi je neizdrzivo trpljenje slabosti koje vidam kod muslimana. U vas gledam kao u sebe. Hocu varn reci zasto trazim da me podrzite i ne odbijajte moje misljen :e. Ono sto prezirete u objedinjavanju muslimana, bolje je od onoga sto
volite, a sto vodi podjeli. Vidim da vas je vecinu rat iscrpio i da se ne zelite dalje boriti. Ja vas ne zelim primoravati na nesto sto vase duse preziru!"

SUTNJA JE TAJNA SPOZNAJE I UKRAS PRIRODE

Hasan je rekao: ,,Lijepo postavljeno pitanje je pola odgovora!"
,,Ko pocne govor prije selama, ne odgovarajte mu!"
Upitan je o sutnji, pa je rekao:
,,Ona je tajna spoznaje i ukras ponude. Koje prakticira - bit ce u miru, anjegov sagovornik u sigurnosti!"
Receno mu je:
,,Ebu Zer kaze daje siromastvo bolje od bogastva, bolest bolja odzdravlja!"
Hasan je na to rekao:
,,Neka se Allah smiluje Ebu Zerru, a ja kazem: ,,Ko se osloni na Allahov izbor u stanju u kome se nalazi, naci ce da je za njega najbolje ono sto mu je Allah odabrao!"
Hasan bi govorio:
,,Sine Ademov, kloni se zabrana - bit ces poboznjak, budi zadovoljan sa onim sto ti je Allah odredio - bit ces bogat, budi Ijubazan prema komsij i - bit ces musliman, ophodi se prema Ijudima onako kako bi volio da se Ijudi ophode prema tebi - bit ces pravedan!"
Upitao gaje otac jednog dana:
,,Sine moj, staje pravi pogodak?"
Rekaoje:
,,Otkloniti lose dobrim!"
,,A staje cast?"
Rece:
,,Ljubaznost prema porodici i podnosenje uvreda!"
,,A staje tolerancija?"
Rece:
.,Ulaganje truda u lahkoci i poteskoci."
,,Ko je taj koji ce sam sebe proklinjati?"
,,Osoba koja cuva imetak, a trosi cast."
,,Stajekukavicluk?"
Rece:
.,Kukavicluk je iskazivati bijes nad prijateljem, a pokazivati
naklonost neprijatelju".
.,Sta je bogatstvo?"
Rece:
..Bogatstvo je zadovoljstvo duse sa onim sto ti je Allah propisao,
pa makar izgledalo i malo".
.,Staje blagost?"
.,Savladati srdzbu i imati kontrolu nad sobom."
.,Staje cvrstina?"
Hasan rece:
..Tezina iskusenja i spor sa najdrazim osobama".
.,Staje ponizenje?"
Hasan rece:
,,Strah kod prvog udara nedaca."
,,Sta je pretjeranost u govoru?"
,,Govor o onome sto te se ne tice."
,,Stajeponos?"
Rece:
,,Ponos je da das kad si siromasan i da oprostis kad mozes
kazniti".
,,Sta je ispravnost?"
Rece:
,,Prilazak lijepom, a napustanje ruznog".
,,Sta je gaflet (nemarnost)?"
Rece:
,,Napustanje dzamija i pokornost grijesniku".
Hasan je govorio:
,,Nejma lijepog ponasanja ko pameti nejma, niti Ijubavi ko zelje nejma, niti stida ko imana nejma. Vrhunac pameti je da se na najljepsi nacin ophodis sa Ijudima. A sa pamecu se postizu oba svijeta, dunjalucki i ahiretski".
Rekaoje:
,,Propast Ijudima je u tri grijeha: u kiburu (oholosti), pohlepi i zavidnosti. Oholost unistava vjeru. Radi nje je proklet Iblis. Pohlepa je neprijatelj Ijudske duse i radi nje je Adem izbacen iz Dzenneta. Zavidnost je bajrak svakog zla. Zbog zavidnosti je Kabil ubio brata Habila".
Oporucio je svojim sinovima i sinovima svoga brata: ,,Poucite se znanju, a ako ne mozete pamtiti - onda ga pisite i ostavite na cuvanje u vasim kucama".
Ujednoj svojoj pjesmi spjevaoje slijedece: ,,Zadovolji se od stvorenja Stvoriteljom,
bit ces neovisan i od iskrenog i lasca.
Obrati se Milostivom za opskrbu iz Njegova dobra, jer pored Allaha nejma drugog opskrbitelja.
Ko misli da Ijudi opskrbu daju,taj nejma povjerenje u Milostivog. Ko misli daje opskrba od njegovoga truda, okliznut ce se svojim nanulamapred Stvoriteljem".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mesdjid-hadji-sejh.hpage.com
 
MUAVIJA TEKBIROM ISKAZUJE RADOST KAD JE CUO VIJEST O HASANOV
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» HASANOV ODGOJ I POSLANIKOVA LJUBAV PREMA NJEMU

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Sufi Forum :: Forum na Bosanskom jeziku :: RAZLIČITE TEME-
Kërce tek: